Οδηγίες για την εισαγωγή στην α Γυμνασίου

για περισσότερες λεπτομέρειες  μεταβείτε και στην στην ειδική ιστοσελίδα για τις εισαγωγικές εξετάσεις του Σχολείου  που ειναι ΕΔΩ

Oι αιτήσεις υποβάλλονται από τους γονείς-κηδεμόνες των υποψήφιων μαθητών, 10— 31 Μαΐου. Η διαδικασία επιλογής διεξάγεται από Επιτροπή Επιλογής που συγκροτείται για το σκοπό αυτό από το Υπουργείο.

Τα θέματα στα οποία εξετάζονται οι υποψήφιοι είναι: Διάκριση ηχοχρωμάτων, Ρυθμός, Ακουστική ικανότητα, Φωνητική ικανότητα και προαιρετικά ένα Μουσικό Όργανο (ευρωπαϊκό ή παραδοσιακό) σε επίπεδο αντίστοιχο τουλάχιστον της Κατωτέρας Σχολής.

Ειδικότερα, ο μαθητής καλείται:

1 Να τραγουδήσει τραγούδι της επιλογής του, το οποίο έχει προετοιμάσει.

2.Να συνοδεύσει ρυθμικά το τραγούδι της επιλογής του, κτυπώντας παλαμάκια.

3.Να επαναλάβει, κτυπώντας παλαμάκια, ρυθμικά μοτίβα που δίνονται από τα μέλη της επιτροπής.

4.Να διακρίνει και να δείξει, με αντίστοιχη κίνηση του χεριού του προς τα πάνω ή προς τα κάτω, τη μεταβολή προς τα πάνω ή προς τα κάτω του τονικού ύψους του ήχου.

5.Να επαναλάβει σε απλό μουσικό όργανο (ξυλόφωνο) μία σύντομη μελωδία (4-5 νότες) που ακούει στο πιάνο.

6.Να εκτελέσει, εφόσον γνωρίζει κάποιο μουσικό όργανο σε επίπεδο τουλάχιστον Κατωτέρας Ωδείου, ολιγόλεπτο μουσικό έργο της επιλογής του. Η εκτέλεση έργου είναι προαιρετική.

7.Να αναγνωρίσει, μέσα από ηχογραφημένα μουσικά αποσπάσματα, α) τον αριθμό επαναλήψεων ενός σύντομου και χαρακτηριστικού μουσικού θέματος κατά την ακρόαση ενός μουσικού κομματιού, β) τις βασικές κατηγορίες οργάνων - Έγχορδα, Πνευστά, Κρουστά και γ) τo ύφος χαρακτηριστικών και σύντομων μουσικών κομματιών. (ομαδική δια ζώσης ακρόαση ηχητικού αρχείου )

πέρσι 2020 λόγω covid-19 δεν έγινε το  7  η ακρόαση του CD σε όλους ατο αμφιθέατρο

Μία πολύ χρήσιμη εφαρμογή με παραδείγματα και λύσεις από το Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο -Λύκειο Παλλήνης είναι ΕΔΩ

JEvents - Calendar Module