• Narrow screen resolution
Σχολικό έτος 2016-17
PDF Εκτύπωση E-mail

Ορχήστρα Ελεύθερης Έκφρασης Ελληνικής Μουσικής

Άλλα μου λεν τα μάτια σου

Διγενής Μιχάλη Τερζή Μουσικό Σχολείο Δράμας

Στην απονομή των βραβείων του διαγωνισμού Γ.Πεντζίκη, το σύνολο έντεχνης ελληνικής μουσικής του Μουσικού Σχολείου Δράμας τραγούδησε συνθέσεις του Μιχάλη Τερζή.

Υπεύθυνος καθηγητής: Νίκος Γιαμαλής

Δραμοινογνωσία 2017 JAZZ Κτήμα Παυλίδη

Η Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου στη Δραμοινογνωσία 2017 έγινε με πολλά συγκροτήματα και σε πολλές εκδηλώσεις.

Μια από αυτές είναι και η συγκεκριμένη στο Κτήμα Παυλίδη στη Δράμα, όπου οι μαθητές μας προσέφεραν στους παρεβρισκόμενους ένα δίωρο πρόγραμμα.

Oι καθηγητές που είχαν την εποπτεία του συνόλου: Μιχαήλ Σιφναίος, Βασίλης Τριανταφύλλου, Νικόλας Γιαμαλής.

Η ηχοληψία έγινε απο τον Κυριάκο Παπαδόπουλο (Noardos Sound)

Εκδηλώσεις Γαλλοφωνίας  Μουσικό Σχολείο Δράμας 31-3-2017

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Δράμας με τη χορωδία της Α Γυμνασίου σε γαλλικά τραγούδια

Διδασκαλία διεύθυνση: Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου

Επιλογές και επιμέλεια γαλλικών τραγουδιών απο την καθηγήτρια γαλλικών του σχολείου, Ελπίδα Πασχαλίδου

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Δράμας με γαλλικά τραγούδια από σολίστ μαθητές

Διδασκαλία Ηρακλής Σιδέρης

Επιλογές και επιμέλεια γαλλικών τραγουδιών από την καθηγήτρια γαλλικών του σχολείου, Ελπίδα Πασχαλίδου

Νίκος Πορτοκάλογλου Restart Το καλοκαιράκι 19 03 2017

Νίκος Πορτοκάλογλου RESTART  Μετρώ τα κύματα  19 03 2017

Ορχήστρα Ελεύθερης Έκφρασης Ελληνικής Μουσικής

Συναυλία 19-3-2017 στο Μουσικό Σχολείο Δράμας.

Διασκευές γνωστών ελληνικών τραγουδιών σε ρυθμούς ποπ τζαζ και λάτιν

5ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Γρ Πεντζίκης Μουσικό Σχολείο Δράμας 12 03 2017

Από μία βραδιά γεμάτη ποίηση νότες και μελωδία, στις παράλληλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις της ΔΔΕ Δράμας στο πλαίσιο του 5ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης "Γρηγόρης Πεντζίκης" στο Μουσικό Σχολείο Δράμας, με μελοποιημένα ποιήματα των Ν. Γκάτσου, Μ. Αναγνωστάκη, Τ. Λειβαδίτη, Ν. Χικμέτ, Ζ. Λιβανελί, ανάγνωση πεζών και απόδοση ποιημάτων των Ν. Καζαντζάκη, Ν. Καββαδία, Ο. Ελύτη, Γ. Ρίτσου, Ν. Χικμέτ, Π. Νερούδα και στο Β μέρος JAZZ από την ορχήστρα jazz μουσικής του Μουσικού Σχολείου Δράμας

«Αγαπητέ θεέ» από το Μουσικό Σχολείο Δράμας 30 01 2017

Η παράσταση «Αγαπητέ θεέ» από το Μουσικό Σχολείο Δράμας Οι Μαθητικές Κοινότητες και η θεατρική ομάδα του Μουσικού Σχολείου Δράμας ανέβασαν τη θεατρική παράσταση «Αγαπητέ θεέ», της οποίας το κείμενο είναι διασκευή αποσπασμάτων του έργου του Έρικ Εμανουέλ Σμιτ.σε δύο παραστάσεις, τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017 στις 20:30, και την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017 στις 20:00, στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας.

Το κείμενο «Αγαπητέ θεέ» είναι γραμμένο σε μορφή επιστολών, που απευθύνονται στον θεό. Τις γράφει ένα δεκάχρονο αγόρι, ο Όσκαρ, μέσα στο νοσοκομείο, όπου νοσηλεύεται (πάσχει από λευχαιμία). Στα γράμματά του φαίνονται οι σκέψεις του, οι προβληματισμοί του, τα παράπονά του, αλλά και τα όνειρά του και οι ευχές του. Ο Όσκαρ γνωρίζει πόσο σοβαρή είναι η κατάστασή του και προσπαθεί να τη διαχειριστεί. Η θεία Ροζ, είναι μια κυρία εθελόντρια, που τον προσέχει, του συμπαραστέκεται και τον βοηθά. Οι γονείς του αρνούνται να αποδεχτούν την αλήθεια και να μιλήσουν μαζί του, πράγμα το οποίο προκαλεί την οργή και το θυμό του μικρού Όσκαρ: «Και τότε κατάλαβα ότι οι γονείς μου ήταν δειλοί κι ότι (αυτό είναι το χειρότερο) με πέρναγαν κι εμένα για δειλό!».

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Ιωάννα Τσακιρίδου & Αγγελική Βλάχου

Συμμετέχουν οι μαθητές: Αλεξάνδρα Γελεκλίδου, Ανδρομάχη Κοσκερίδου, Αλέξανδρος Μωυσίδης, Όλγα Κεραμιτσοπούλου.

Χριστούγεννα στο Μουσικό Σχολείο Δράμας 23 12 2016

Γιορτή Πολυτεχνείου 2016

Επιμέλεια εκδήλωσης
Ξένια Συμεωνίδου - Μαρία Σκάρλιου

Που πάει η Μουσική όταν δεν την ακούμε πια;

Συναυλία για την Παγκόσμια μέρα Μουσικής στο Μουσικό Σχολείο Δράμας από το Treludium Trio:
Αγγελική Βλάχου: Βιολί       Βασίλης Τριανταφύλλου: Κλαρινέτο       Αριάδνη Αναστασοπούλου: Πιάνο
(Καθηγητές Μουσικού Σχολείου Δράμας )

Αποσπάσματα από έργα:
00:00 GRIEG Sonata for piano and violin op.13 n.2
02:57 KHACHATURIAN Toccata for piano in e flat minor
NICHIFOR Homage to Avihu Medina
08:34 1. Praise Jerusalem
12:42 2. The Flower in my Garden
14:17 NΙCHIFOR Homage to Benny Goodman
SOSTAKOVICH Five Pieces for 2 violins and piano
(Μεταγραφή για βιολί ,κλαρινέτο και πιάνο : Β.Τριανταφύλλου )
17:37 Prelude
19:52 Valse

Καλαμπάκι Συναυλία καθηγητών Μουσικού Σχολείου Δράμας

Κυριακή 30-10-2016.

Εκδήλωση λόγου και μουσικής, με τίτλο ''Ποίηση - Τραγούδι - Εικαστικές παρεμβάσεις'', η οποία πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 2ουΔημοτικού Σχολείου Καλαμπακίου.

Νίκος Γκάτσος:    0:01 Αθανασία     3:37 Η Μπαλάντα του Ούρι     6:50 Μίλησέ μου

Μανώλης Αναγνωστάκης:  10:56 Δρόμοι παλιοί

Τάσος Λειβαδίτης:  15:39 Βρέχει στη φτωχογειτονιά   20:47 Γερνάς κα σκοτεινιάζει    23:04 Τη πόρτα ανοίγω το βράδυ

Λευτέρης Παπαδόπουλος:   27:49 Δέκα παλληκάρια     31:14 Σαν τον μετανάστη     34:58 Το μερτικό μου απ; τη χαρά

Ναζίμ Χικμέτ (Γ.Ρίτσος):   40:57 Όμορφο πού ναι να σε συλλογιέμαι      45:21 Αν η μισή μου καρδιά

Νίκος Καββαδίας:   50:56 Cambays Water     54:02 Ανάξιος εραστής     57:07 Ενα Μαχαίρι

Κλαρινέτο: Βασίλης Τριανταφύλλου    Ακορντεόν: Ηρακλής Σιδέρης       Κιθάρα: Τάσος Ευδοκίου
Πιάνο: Νίκος Γιαμαλής    Φωνή: ΄Ελενα Παπαδοπούλου Νίκος Γιαμαλής
Επιμέλεια κειμένων : Ελσα Σκλαβάκη

Τα έργα είναι συνθέσεις των Μάνου Χατζιδάκι, Μίκη Θεοδωράκη, Μάνου Λοίζου, Γιάννη Σπανού, Θάνου Μικρούτσικου, Ζουλφί Λιβανελί .

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από τον Δήμο Δοξάτου, τη Δημοτική Κοινότητα Καλαμπακίου και την Εκκλησιαστική Επιτροπή του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Καλαμπακίου, στη μνήμη του Χρήστου και της Γαλάτειας Κρικοπούλου.

28 Οκτωβρίου 2016

Το Μουσικό Σχολείο Παρελαύνει με την φιλαρμονική του στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στη Δράμα

3η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού στο Μουσικό Σχολείο Δράμας 3-10-2016

Main Menu