Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2023

Για 3η χρονιά, το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2023 (Euro Code Week) μια πρωτοβουλία βάσης, που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Τη δραστηριότητα οργάνωσε  το  Εργαστηριακό Κέντρο Ευκλείδη που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, με θέμα “Πρώτα βήματα σε κώδικα με Python 3.9.7”.

Στην δράση που απευθυνόταν σε μαθητές Λυκείου, οι οποίοι ήδη κατέχουν βασικές γνώσεις σύνταξης αλγορίθμων, πήρε μέρος το τμήμα Β1 λυκείου του σχολείου μας. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν τις βασικές συναρτήσεις εισαγωγής δεδομένων από τον χρήστη, εμφάνισης αποτελεσμάτων στην οθόνη και υλοποίησαν τη δομή Επιλογής συντάσσοντας κώδικα σε Python.